Dijeta 8 sati ili osmosatna dijeta – kompletan vodič (šta jesti, iskustva, rezultati)

27784
dijeta 8 sati

U poslednje vreme raste „potražnja“ za bržim i efikasnim dijetama. Sve više ljudi nema vremena ili dovoljno volje da se 3 meseca pridrža dijete.Zbog toga raste i broj dijeta koje brzo dovode do mršavljenja, a jedna od najpoznatijih među njima je osmočasovna dijeta.

Dijeta 8 sati, ili osmočasovna dijeta, je plan ishrane koji garantuje da ćete skinuti 4,5kg nedeljno i to samo ograničavanjem vremenskog intervala u kome smete da jedete. Mislite da ovo zvuči previše dobro da bi bilo istinito? Nastavite da čitate da biste otkrili kako deluje dijeta 8 sati i šta smete da jedete i pijete.

Počinjanje i držanje dijete je često teško, posebno kada postoje neke namirnice koje morate da izbegavate, a i dalje izlazite i živite svoj život. Ali šta ako morate da uzmete u obzir vreme vaših obroka?

Poznata i kao dijeta 16:8, dijeta 8 sati vam omogućava da jedete normalne obroke tokom 8 sati, a da postite preostalih 16 sati u toku dana.

osmosatna dijeta

Dijeta 8 sati takođe propisuje 8 minuta vežbanja neposredno pre početka osmočasovnog intervala za jelo. Na taj način ćete sagoreti eventualno zaostale kalorije od prethodnog dana, što će vam otvoriti apetit.

Knjiga pod naslovnom : ” Osmočasovna dijeta : Gledajte kako kilogrami nestaju, dok jedete šta želite “, autora Davida Zinčenka i Pitera Mura je doživela da vrlo brzo postane hit u čitavom svetu.

Dijeta je postala veoma popularna, posebno među holivudskim zvezdama, kao što su Nikol Kidman i Hju Džekman, jer obećava da će organizam ubaciti u režim sagorevanja.

A sada… pročitajte sve što bi trebalo da znate o dijeti 8 sati.

Ključno za dijetu 8 sati je da kalorije svakodnevno smete da konzumirate samo u vremenskom intervalu od 8 sati.

Šta je dijeta 8 sati?

dijeta 43

Svi smo već čuli za savet da ne bismo smeli da jedemo posle 19h ako pazimo na liniju, a ova dijeta deluje na sličnom principu. Verovali ili ne, dijeta funkcioniše na jednostavnom skraćenju vremenskog intervala u kome smete da jedete, ali ne i na restrikcije onoga šta smete da jedete.

Dijeta 8 sati zaista uopšte ne ograničava šta ćete da jedete. Da li je to čudo? Pa, izgleda da je u pitanju nauka. Time što jedemo samo u toku 8 sati, a postimo u preostalim satima dana, svom organizmu omogućavamo dug odmor od vremena kada smo pojeli poslednju večernju užinu do doručka, što mu daje vremena da se „resetuje“, preradi sve hranljive materije koje smo konzumirali, oslobodi se toksina i sagori kalorije.

Dijeta 8 sati je zasnovana na teoriji da je ljudski organizam konstruisan na principu naizmeničnog uzimanja hrane i posta (tj. uzdržavanja od hrane). Post je najnoviji dijetetski trend, a stručnjaci tvrde da se njime može postići skoro sve – od aktiviranja metabolizma do jačanja elana da možete izgubiti na težini, ne odričući se hrane.

Ova dijeta je savršena za one koji imaju običaj da grickaju nešto čitavog dana i imaju ozbiljan nedostatak volje da otpočnu dijetu. (Tu spada većina nas!)

Ono što je još bolje je da možete da odaberete dane tokom kojih ćete se pridržavati dijete 8 sati. Možete da je praktikujete svakodnevno ili dva puta nedeljno, ako vam se tako više sviđa. Što je se češće pridržavate, to ćete i više kilograma gubiti.

Autori načina ishrane poznatog kao dijeta 8 sati, to jest osmosatna dijeta smatraju da bi period privikavanja trebalo da bude tri dana u toku nedelje, uz postepeno povećanje sve dok se ne dođe do svih sedam dana u nedelji kada se praktikuje osmosatna dijeta .

Ova dijeta je zasnovana na teoriji da je ljudski organizam projektovan za periode jela i potom periode posta.

Ovo podrazumeva svakodnevno konzumiranje kalorija tokom 8 sati, a potom post od 16 sati. Tokom 16 sati ljudski organizam bi trebalo da bude usredsređen na oporavak i odmor, a ne na stalno varenje hrane.

Šta/kad možemo da jedemo tokom dijete 8 sati?

U kom delu dana će biti vremenski period od 8 sati, u potpunosti zavisi od vas. Uglavnom je uslovljen vašim rasporedom aktivnosti. Ako je vaš posao da brinete o deci, zašto ne biste uskladili osmočasovni vremenski interval sa njima?

Doručkujte pošto ispratite decu u školu, na primer, oko 9:30h, a večerajte oko 17h kada se ona vrate iz škole i kada je vreme za čaj.

Naravno, ukoliko pokušavate da smršate, sasvim je razumno da se hranite zdravo tokom tih 8 sati, ali to svakako nije i obavezno. Nema ograničenja kalorija niti zabranjene hrane (jupiii“!).

Većina onih koji se pridržavaju dijete 8 sati obično doručkuju u 10h, ručaju u 14h a večeraju u 18h, a onda doručkuju u 10h narednog jutra – što znači da imaju razmak od 16h.

Odloženi doručak

Oni koji drže dijetu 8 sati trebalo bi da odlože doručak do početka svog vremenskog okvira. Na primer, ukoliko ne možete da doručkujete pre 10h, Zinčenko preporučuje da dan otpočnete šoljom čaja, vode ili kafe i da odradite neke lake vežbe pre nego što uneste bilo kakve kalorije.

Jedite onoliko često koliko želite

Užine možete da jedete onoliko često koliko to želite, sve dok se uklapate u vremenski okvir dijete 8 sati.

Pojačajte ishranu

Dijeta 8 sati pokazuje onima koji je se pridržavaju kako opredeljivanje za 8 zdravijih moćnih namirnica umesto prerađenih i rafinisanih, može dramatično da poveća delotvornost dijete i opšte zdravstveno stanje onih koji je drže. Knjiga daje i savete za lako uvrštavanje ovih namirnica u ishranu.

Dijeta 8 sati jelovnik

Ono što će vas posebno oduševiti jeste jelovnik, a pravilo je jednostavno : sve je dozvoljeno. Naime, jelovnik podrazumeva zaista sve namirnice, ali samo ukoliko ih jedete u određeno vreme. No, iako su dozvoljene sve namirnice, valjalo bi biti obazriv, te pokušati sa unosom zdravijih namirnica.

Nakon buđenja

  • voda, kafa ili čaj

Doručak

  • ovsena kaša sa borovnicama i javorov sirup
  • kafa, čaj ili voda

Užina

  • 1 granola pločica

Ručak

  • 2 kriške pice
  • 1 kesica od 225g čipsa od krompira
  • 1 jabuka

Užina

  • 1 fadž brauni

Večera (17:30h)

  • grilovani odrezak lososa
  • pečeni slatki krompir
  • 1 šolja brokolija
  • 1 šolja sladoleda

Jelovnik za dan 2

Svakog dana posle ustajanja možete popiti šolju čaja ili kafe, kako ste već navikli.

Doručak od 9 do 11 sati: mleko, musli ili ovsene pahuljice, jedna voćka ili kajgana od 2 jaja sa parčetom crnog tost hleba.

Užina: Slatkiš od ekspandirane žitarice (recimo Bonžita i sl.)

Ručak (3 do 5 sati posle doručka)
: 2 parčeta pice, domaći čips ili pomfrit, 1 jabuka;

Užina : voćni jogurt ili sladoled ili voćka po izboru;

Večera tačno 8 sati posle doručka: pečeno nemasno meso, 2 krompira osrednje veličine kuvana ili pečena u ljusci, sezonska salata.

Prednost osmosatne dijete je što ima veoma fleksibilan jelovnik pa sami možete na osnovu ovog primera praviti brojne kombinacije.Najvažnije je kao i kod većine dijeta unositi što manje proizvoda od belog brašna i što manje šećera.Gazirana pića, zasladjene sokove, pivo i alkohol takdje treba strogo izbegavati.

Samo 8 minuta vežbanja

Da bi dijeta 8 sati bila uspešna, potreno je samo 8 minuta vežbanja da biste proces sagorevanja prebacili u turbo režim.

Predlozi za vežbe koje najdelotvornije sagorevaju kalorije nalaze se u knjizi.

Smem li da pijem po isteku osmočasovnog perioda?

Možete da pijete koliko želite vode, čaja i kafe, ali ne posežite za čokoladnim šejkovima ili visokokaloričnim lateom.

Da li je dijeta 8 sati zdrava?

Tvorac dijete 8 sati Dejvid Zinčenko tvrdi da osmočasovni plan mršavljenja ima mnoštvo korisnih dejstava na zdravlje. Pored onog što je očigledno – smanjenje telesne težine – post nekoliko puta nedeljno dokazano reguliše nivo insulina u krvi, pa stoga štiti od dijabetesa, a da i ne pominjemo rak i demenciju.

Nova istraživanja pokazuju i da post u određenom delu dana može da ubrza ćelijsku reciklažu i regeneraciju, što znači da se smanjuju i šanse od obolevanja, a periodični post se povezuje i sa smanjenjem rizika od srčanih bolesti, dijabetesa i starenja.

Zbog čega dijeta 8 sati deluje?

  • Sve se svodi na restrikciju kalorija. Ukoliko pronađete način da unos kalorija bude dovoljno nizak da bi rezultirao mršavljenjem, onda ste uspeli. Time što za konzumiranje hrane na raspolaganju imate samo 8 sati, možda ćete moći da prevarite organizam da bude zadovoljan sa manje kalorija.
  • Ova dijeta podseća na metod mršavljenja sa poslednjim obrokom u 18h, o čemu je Opra Vinfri govorila pre par godina. Ovo je neko vreme bio veoma popularan način ishrane, jer je sprečavao kasno noćno prejedanje i prekomerno konzumiranje kalorija.
  • Isprekidani, odnosno intervalni post se pokazao korisnim za zdravlje.
  • Još jedna korisna stvar je i to da ne morate da se lišavate ničega. Mnogi od nas su isprobali toliko dijeta da nam je dosta lišavanja. U pogledu dugoročnog uspeha ovo je loše. Moramo da naučimo kako da nam bude prijatno i kada pravimo izbore koji nisu toliko zdravi, ali uz praktikovanje savršene umerenosti i kontrolisanje porcija.

Zaključak: Organizam zna koliko će kalorija da dobije, a koliko da potroši tokom čitavog dana. Dakle, ako možete da se hranite uravnoteženo, održavate metabolizam jakim, osećate se zdravima, onda i nije previše važno kada jedete. Važno je koliko jedete.

Kada dijeta 8 sati može da bude neuspešna

  • Tvorci ove ideje tvrde da vrste namirnica nisu od prevelike važnosti. Međutim, ne možete da očekujete da pojedete 1200 kalorija čokolade i da se osećate sjajno. I dalje moramo da jedemo uravnotežene porcije voća, povrća, slabih proteina, zdravih masti i nekoliko zdravih ugljenih hidrata. Tvorci dijete se zalažu za zdravu ishranu sa dijetom 8 sati i moćnim namirnicama, ali ne žele da vas ograničavaju.
  • Može da bude teško da obuzdate glad uveče. Na primer, ako počnete da jedete u 8h ujutru, onda ne smete da jedete ništa nakon 16h. Šta bi trebalo da radite ako ponovo ogladnite u 20h, a ne idete na spavanje pre ponoći?
  • Mnogi predlažu da sačekate sa doručkom da biste rešili ovaj problem. Međutim, istraživanja dokazuju da je doručak u prvom satu nakon buđenja najbolji za metabolizam.
  • Ova dijeta nije podesna za osobe koje imaju nestabilan nivo šećera u krvi.
  • Tvorci dijete kažu da bi dijetu 8 sati trebalo da praktikujete 3 dana u nedelji. Nama ovo deluje malo čudno. Zašto je se ne pridržavati 6 dana u nedelji? 3 dana su samo 43% vremena. Ovo ne deluje previše delotvorno.
  • Ovo nije nova ideja za dijetu. Isprekidani (intervalni) post postoji već nekoliko godina, ali je tek sada postao popularan.

Dijeta 8 sati – iskustva

Kada pogledate jelovnik verujem da ste pomislili da je idealan. No, iskustva onih koji su praktikovali režim ishrane dijeta 8 sati, to jest osmosatna dijeta su saglasni u tome da ipak jelovnik treba prilagoditi sopstvenim potrebama.

Na prvom mestu ne treba se opterećivati, jer ovde je u pitanju način ishrane, a ne klasična dijeta iako se zove osmosatna dijeta, a zatim treba ipak voditi računa, te unositi kvalitetne namirnice, a ne recimo pomfrit, kako je navedeno u predlogu jelovnika.

Iskustva onih koji su primenjivali ovakav način ishrane tvrde da iako rezultati nisu toliko vidlivi u ssamoj kilaži odmah, sigurno su vidljivi u obimu.

Svakako, tvorci sistema ishrane dijeta 8 sati tvrde da rezultati ne mogu izostati. Naravno, pod uslovom da se pridržavate svih navedenih smernica. Takođe, autori navode da se u proseku gubi oko 4 kilograma nedeljno, a tako navode i brojna iskustva onih koji su primenjivali i još uvek primenju osmosatnu dijetu.

Dijeta 8 sati – rezultati

Kao i svaka dijeta, tako i dijeta 8 sati, to jest osmosatna dijeta daje rezultate. Ali, oni se ne mogu dogoditi preko noći, kao što mnogi od nas očekuju.

U principu, kako pokazuju dosadašnja iskustva mnogih koji su do sada promenjivali ovu dijetu rezultati su zaista vidljivi vrlo brzo, a ponajviše u obimu. No, ne zaboravite da se ovaj režim ishrane prvo primenjuje svakog drugog dana, to jest tri dana u nedelji, kako bi se organizam postepeno navikao na ovakav način unosa hrane. Neophodno je to raditi postepeno, a posebno ukoliko ste prethodno bili skloni kasnom prejedanju.

Svakako, rezultati ne mogu izostati ukoliko se pridržavate režima ishrane osmosatne dijete, ali prethodno morate odlučiti da li to zaista želite ili ne, što je slučaj kod svih dijeta, naravno. No, ono što osmosatnu dijetu čini zaista psoebnom i vrlo lako primenljivom jeste činejnica da nije neophodno da se opterećujete koliko ste hrane, to jest kalorija uneli, da li nešto smete ili ne da jedete. Jedino o čemu treba da vodite računa jeste kada počinjete da unosite hranu ujutru i da osam sati nakon tog vremena, još jednostavnije – prestanete da je unosite. A rezultati će uskoro biti vidljivi.

Na kraju, pozitivne i negativne strane deluju uravnoteženo. Imamo osećaj da će dijeta 8 sati delovati kod približno polovine onih koji je probaju.

Dakle, ako želite, probajte ovu dijetu i podelite sa nama da li je kod vas delovala.
Izvori: (1) (2) (3) (4)