Dijeta sa suvim šljivama: Vodič za sprovođenje iskustva i rezultati

6571
dijeta sa suvim sljivama

Da li ste čuli za popularnu dijetu sa suvim šljivama? Ako ste u potrazi za instant dijetom sa kojom ćete brzo skinuti kilograme – onda je dijeta sa suvim šljivama ono što vam treba!

Dijeta sa suvim šljivama se smatra “brzom” i “kratkom” dijetom i treba se primenjivati svega nekoliko dana po potrebi – kada vam se baš žuri da skinete neki kilogram viška. Kad kažemo neki kilogram, to se odnosi na svega 2-3 kilograma za par dana.

Ova dijeta je zaista dosadna i jednostavna, ali deluje.

Poznato je da je šljiva višenamensko voće. Ima odličan ukus bilo da je jedemo samu, kuvanu u sirupastim sosovima za zdrave deserte ili naseckanu u jogurtu ili cerealijama. Zahvaljujući tome ishrana je nešto zanimljivija i težemože da može da dosadi.

Napomena: dijeta sa suvim šljivama se preporučuje samo apsolutno zdravim osobama! Vremenski period držanja ove dijete treba da bude maksimalno 3-5 dana. Za to vreme, obavezna ja fizička aktivnost u trajanju od najmanje 15-20 minuta, svakog dana. Ako se dijeta sa suvim šljivama pravilno sprovodi, možete izgubiti oko 1 kg dnevno.

Poznato je da su šljive dobre za dijete za mršavljenje ne samo zbog svog ukusa ili niskog sadržaja masti, već i zato što obezbeđuju pravilnu ishranu. Uzmimo, na primer, suve šljive – prepune su vitamina i minerala, kao što su magnezijum, vitamin A, kalijum, gvožđe, a takođe i vlakana, pa nam pomažu da budemo zdravi i puni energije. Pored toga, pospešuju cirkulaciju krvi tako što sprečavaju stvaranje krvnih ugrušaka.

dijeta sa suvim sljivama i kefirom

Unos namirnica koje sadrže previše masti, šećera i holesterola, u kombinaciji sa nedostatkom fizičkih aktivnosti , glavni su uzroci stvaranja krvnih ugrušaka (trombova). Ovo dovodi do srčanih oboljenja poput povišenog krvnog pritiska, bolesti koronarnih arterija (infarkta), ateroskleroze i moždanog udara (šloga).

Prevencija konstipacije i čišćenje organizma  od neželjenih toksina mogli bi da budu rešenje za trajno smanjenje telesne težine.

Dijeta sa suvim šljivama jelovnik

dijeta mrsavljenje

Kao i sama dijeta sa suvim šljivama, tako je i jelovnik poprilično jednostavan i dosadan. Evo šta biste mogli jesti, na primer:

Doručak: 6 suvih šljiva

Užina: 1 jabuka

Ručak: 1 kuvano jaje i 1 viršla

Užina: jedite isto što i za ručak

Večera: 1 čaša jogurta

Ovaj jelovnik bi trebalo da ponavljate svakog dana.Dijeta sa suvim šljivama je izuzetno restriktivna i obezbeđuje jako malo kalorija na dnevnom nivou.Ako posle nekoliko dana osetite slabost možete pojačati doručak i preći na takozvanu dijetu sa suvim šljivama i kefirom.

Dijeta sa suvim šljivama i kefirom

Kod ove varijante dijete doručak je nešto jači dok užine, ručak i večera ostaju isti.

Recept za suve šljive sa kefirom

Potrebni sastojci:

  • 300ml kefira
  • 2 kašike ovsenih pahuljica
  • 1 kašičica mlevenih semenki lana
  • 1 kašičica kakaa
  • malo cimeta
  • 6 suvih šljiva

Suve šlive sa kefirom se pripremaju uveče i jedu za doručak.

Prvo, suve šljive prelijte sa 100ml vrele vode.

U drugoj posudi izmešajte kefir, ovsene pahuljice, mlevene semenke lana, cimet i kakao u prahu. Suve šljive koje ste prelili kipućom vodom sitno iseckajte ili usitnite u blenderu pa dodajte u smesu sa kefirom i dobro izmešajte.

Doručak je spreman! Ostavite ga u frižideru.

Kod nekih osoba ovakav doručak izaziva nadimanje ali to je samo prolazna neprijatnost.

Za užine, ručak i večeru ponovite osnovni jelovnik.

Šljive sadrže brojne hranljive materije, kao što je limunska kiselina koja smanjuje i sprečava mišićni zamor i grčeve. Pored toga, suve šljive pospešuju proces regeneracije organizma i izbacivanja neželjenih supstanci, a poboljšavaju funkciju gastrointestinalnog trakta i jetre, pa na taj način sprečavaju pojavu konstipacije. Dakle, nema boljeg dokaza da će oni koji jedu suve šljive imati zdraviji život.

Istraživanja dokazuju da konzumiranje prave količine suvih šljiva u svakodnevnoj ishrani, dovodi do značajnog povećanja unosa dijetalnih vlakana. To doprinosi prevenciji gubitka koštane mase koja se povezuje sa nižim nivoom estrogena tokom menopauze, a isto tako sprečava i povećanje ukupnog nivoa lošeg holesterola.

Premda je dijeta sa suvim šljivama veoma delotvorna, ona neće delovati ako nastavite da jedete masnu i nezdravu hranu. Ona neće delovati ni kada ne kontrolišete dnevni unos hrane. Takođe, dijeta sa suvim šljivama ne bi trebalo da s sprovodi beskonačno dugo jer gladujete i unosite veoma malo kalorija.Prema tome, kada planirate ishranu trudite se da bude jednostavna i laka, takva da vas natera da poželite da je se strogo pridržavate.

Eksperti tvrde da suve šljive obuzdavaju apetit, pa tako olakšavaju mršavljenje.

Ako posle 5 do 7 dana veš ne možete da izdržite a još uvek niste zadovoljni rezultatima dobro je da se dijeta sa suvim šljivama prekine.Nastavite sa uobičajenom ishranom i svakodnevno konzumirajte napitak od suvih šljiva za mršavljenje.

Kako se priprema napitak od suvih šljiva za mršavljenje?

Veoma jednostavno! Porebna su samo dva sastojka! Jedan litar vode i 100 grama suvih šljiva.

Kako se priprema?

U plastičnu činiju koja ima dobar poklopac sipajte litar vode i dodajte 100 grama suvih šljiva.Ostavite da odstoji u frižideru oko 7 dana.Kad je napitak spreman.Svakog jutra procedite sok koji su šljive otpustile i pijte na prazan stomak po jednu čašu.

Posle nekoliko dana pauze i upotrebe ovog soka možete se vratiti na jelovnik dijete sa suvim šljivama.

Preporučuje se i pojačana fizička aktivnost.

Dijeta sa suvim šljivama se može primenjivati i povremeno u trajanju od 2 do 3 dana kad god želite da se rešite nekoliko kilograma viška.

U nastavku saznajte zašto su baš suve šljive dobre za mršavljenje i na koje ih sve načine možete konzumirati da bi došlji do željenih rezultata u skidanju kilograma.

Suve šljive za mršavljenje

Uz pregršt suvih šljiva svakog dana lakše ćete smršati – tvrde engleski istraživači, koji su otkrili da konzumiranje ovog suvog voća može da bude odličan metod za zdraviju ishranu i smanjenje telesne težine.

Eksperti sa Univerziteta u Liverpulu pratili su težinu i apetit stotina predgojaznih i gojaznih osoba. Svim učesnicima je detaljno objašnjeno da mogu da smršaju, a polovina njih je dobila „zadatak“ da svakodnevno gricka suve šljive.

Muškarci su dobijali porciju od 170g suvih šljiva (približno 15 komada), a žene 140g (približno 12 komada). Svi učesnici su izgubili približno isti broj kilograma u periodu od 3 meseca (manje od 900g i oko 6cm u obimu struka), ali oni koji su svakodnevno grickali suve šljive do rezultata su došli brzo, pokazalo se na kraju ispitivanja. Oni su izjavili da su se osećali sito – verovatno zahvaljujući visokom sadržaju vlakana koji sadrže suve šljive.

Osobama koje žele da smršaju stručnjaci preporučuju maksimalno 30g suvih šljiva dnevno, jer ovo suvo voće ima visok sadržaj šećera.

Jedan od najvećih problema kod svih dijeta je to što ste stalno gladni. Ne mora nužno da znači da su suve šljive novo čudotvorno rešenje za mršavljenje, ali one neće podrivati rezultate vaše dijete, pa zato možete da ih jedete između obroka.

Prema američkim istraživačima, ako želite jače kosti – jedite više suvih šljiva. Prema njima, suve šljive su „izuzetne“ za zdravlje kostiju. Snižavanjem nivoa LDL holesterola, suve šljive mogu da smanje stepen rizika od pojave bolesti koronarnih arterija i infarkta miokarda (srčanog udara).

Zato što poboljšavaju varenje i smanjuju koncentraciju žučnih kiselina, suve šljive mogu da pomognu u prevenciji raka debelog creva.

Naš predlog za idealnu užinu je činija jogurta, dve kašike ovsenih mekinja ili pahuljica, kašičica cimeta, nekoliko orašastih plodova i pregršt suvih šljiva i brusnica.

Dijetalna vlakna

Suve šljive vam omogućavaju da unosite više dijetalnih vlakana, ugljenih hidrata od presudne važnosti za zdravu ishranu. Vlakna su dobra u borbi protiv poremećaja varenja, uključujući divertikularnu bolest debelog creva (stanje kod koga se javljaju proširenja sluzokože debelog creva, koja se zovu divertikulumi), hemoroide i konstipaciju. Pored toga, one održavaju sitost nakon obroka – ne samo da bubre u vašem želucu, pa se osećate sitima, već i usporavaju ispuštanje šećera u krvotok, ublažavajući glad i skokove i padove nivoa šećera u krvi. Prema smernicama nepalskog Instituta za medicinu, porcija od pole šolje suvih šljiva sadrži 6,2g dijetalnih vlakana – 16% dnevnih potreba za muškarce i 25% dnevnih potreba za žene.

Kalijum i bakar

Suve šljive sadrže bakar i kalijum, dva minerala presudna za dobro zdravlje. Kalijum aktivira enzime potrebne ćelijama da metabolišu ugljene hidrate, dok bakar aktivira enzime koji su presudni za stvaranje energije. Pored toga, kalijum održava zdravlje mišića i snižava krvni pritisak. Bakar održava jačinu vezivnih tkiva. Prema nepalskom Institutu za medicinu, konzumiranje pola šolje suvih šljiva podiže unos kalijuma za 637mg, obezbeđujući 14% dnevno preporučenog unosa; ista ova porcija sadrži 244mg bakra, odnosno 27% dnevnih potreba.

Zdrava svojstva suvih šljiva za mršavljenje

Prema liverpulskom Univerzitetskom institutu za psihologiju, zdravlje i društvo, predgojazne ili gojazne osobe koje redovno jedu suve šljive, gube 2kg za 12 nedelja. Suve šljive su dobar izvor energije, ali je za njihovo varenje potrebno vreme, što doprinosi dužem osećaju sitosti. One su i odličan izvor rastvorljivih vlakana, što dodatno doprinosi smanjenju telesne težine, jer sprečava prejedanje.

Često možemo da čujemo da je sok od suvih šljiva koristan za mršavljenje, ali suve šljive su i dalje šljive, samo što su osušene. Sok od suvih šljiva je prepun antioksidanata i vlakana, supstanci koje mogu da pomognu kod mršavljenja. Konzumiranje soka od suvih šljiva može da poboljša vaše zdravlje i na druge načine, ali pre nego što promenite ishranu razgovarajte sa svojim lekarom.

Od davnina ljudi koriste sok od suvih šljiva da bi smanjili apetit i poboljšali funkciju creva. Pošto suve šljive imaju visok sadržaj vlakana i sok od suvih šljiva može da održava sitost. Studija iz 2009. godine, objavljena u Internet časopisu za ishranu i velnes, upoređivala je dejstvo na konstipaciju i apetit koje ima konzumiranje soka od suvih šljiva, suplemenata psilijuma bogatih vlaknima i placeba. Autori studije izneli su hipotezu da sok od suvih šljiva može da smanji apetit zahvaljujući svom sadržaju vlakana. Učesnici koji su pili sok od suvih šljiva primetili su da im je stolica mekša, za razliku od učesnika u druge dve grupe. Međutim, ni kod jedne grupe nije primećena razlika kada je u pitanju apetit.

Suve šljive nutritivna vrednost

Smežurano i naborano, ovo skromno voće je iznenađujuće krcato vlaknima i prava je vitaminska i mineralna bomba, jer sadrži kalijum, gvožđe i retanol (vitamin A1). Suve šljive su bogate vitaminom K i sadrže beta karoten. Svaka suva šljiva (približno 9,5g) nudi oko 23 kalorije i 0,7g vlakana. Porcija od 28g suvih šljiva može da se doda u smutije ili skrogine da bi se povećao sadržaj vlakana. Samo jedna šolja suvih šljiva obezbeđuje 87% dnevno preporučenog unosa vitamina K, više od 20% većine vitamina B kompleksa, 8% kalcijuma i 27% kalijuma.

Suve šljive protiv zatvora i za ubrzanje metabolizma

Suve šljive se već odavno prodaju kao popularan lek za varenje. A kada govorimo o laksativima, suve šljive su delotvornije čak i od psilijuma, navode u časopisu Alimentarna farmakologija i terapeutici iz 2011. godine. Suve šljive pomažu organizmu da pravilno vari hranu, ublaži konstipaciju i redovno prazni creva. Suve šljive deluju ovako zbog visokog sadržaja vlakana i sorbitola (šećerni alkohol).

Da li ste znali da samo jedna suva šljiva obezbeđuje 3% dnevno preporučenog unosa vlakana? Sorbitol, prirodni šećer prisutan u suvim šljivama, deluje kao laksativ, jer zadržava vlagu u sistemu za varenje i olakšava pražnjenje creva.

Napomena: Nemojte da jedete previše suvih šljiva, jer one mogu da prouzrokuju uznemirenost gastrointestinalnog trakta zbog visokog sadržaja sorbitola i vlakana.

Suve šljive snižavaju nivo holesterola

Suve šljive na prirodan način snižavaju nivo holesterola u krvi. Prisustvo rastvorljivih vlakana u suvim šljivama može da snizi nivo LDL holesterola, tako što ometa apsorpciju holesterola iz hrane.

Suve šljive snižavaju holesterol tako što vezuju žučne kiseline i uklanjaju ih iz organizma. Ove žučne kiseline su jedinjenja koja služe za varenje masti. Stvara ih jetra od holesterola. Kada se uklone iz organizma, kroz stolicu, jetra mora da stvara nove žučne kiseline. Za to joj je potrebno još holesterola, a rezultat je snižavanje holesterola u cirkulaciji.

Iako su dobre za mršavljenje suve šljive sadrže dosta kalorija

Jedno od mana suvih šljiva je to da imaju visoku kalorijski vrednost. Obično jedemo kaloričnu hranu, a kada jedemo i suve šljive u ishranu dodajemo još kalorija. Ovaj sadržaj kalorija pretvara se u masti.

Stomačni gasovi i nadimanje su prateća pojava kod dijete sa suvim šljivama

Suve šljive se sastoje os složenih ugljenih hidrata i šećera koji se u digestivnom traktu ne razlažu u potpunosti. Zbog toga, kada šećeri dospeju u debelo crevo, bakterije počinju da se hrane ovim nesvarenim ugljenim hidratima. Ove bakterije su odgovorne za izazivanje gasova i nadimanje.

Iskustva i rezultati

Dijeta sa suvim šljivama nije dijeta koja treba da se drži duže vreme, već naprotiv, svega 3-5 dana. Takođe, morate se prvo posavetovati sa svojim lekarom, da li je ova dijeta dobro rešenje za vas, shodno vašem zdravstvenom stanju. Morate biti potpuno zdravi ako želite da držite dijetu sa suvim šljivama. Iskustva su pozitivna, uglavnom, kod ljudi koji su želeli da za par dana skinu par kilograma, npr. radi neke posebne prilike. Međutim, ova dijeta je prilično monotona i jednolična, što ste mogli videti i po jelovniku, a ako baš i niste ljubitelj suvih šljiva – onda vam se neće dopasti. Da biste postigli efektivne rezultate, obavezna je svakodnevna fizička aktvnost, minimum 15-20 minuta, a možete i više, naravno.