Muskatni oraščić – začin, lek, afrodizijak – recepti, upotreba, cena

3811
muskatni orascic

Poput mnogih drugih začina, muskatni oraščić je jedan od onih koji daju jelima specifičan ukus i, kada ih jednom probate, teško da ćete moći bez njih. Muskatni oraščić se koristi u Kini i istočnoj Indiji kao afrodizijak, i kao začin. Nekada je ovaj začin bio redak i skup, a u Evropu su ga iz Arabije doneli vizantijski trgovci, koji su ga veoma cenili.

Prvi pisani tragovi u kojima se pominje muskatni oraščić ili morski oraščić kažu da potiče sa Molučkih ostrva, u Indoneziji. Zapravo, muskatni oraščić je voće koje ima jednu semenku i velik je otprilike kao manja kajsija. Muškatni oraščić je zapravo deo biljke koja daje i oraščić. Kada semenka sazri, odvaja se od mesa voćke.

Kada se muskatni oraščić ubere, komplikovanom procedurom se izdvaja začin. Spoljni deo voćke se uklanja kako bi se uzelo jezgro. Oraščić se pažljivo ljušti, seče i suši i prodaje ceo ili mleven. Semenka se suši nekoliko dana ili čak i nedelja, sve dok se semenka u ljusci ne čuje. Zatim se lomi, uzima se jezgro i potapa u vodu. Na kraju se melje u začin koji kupujemo u radnjama. Na tržištu možete naći i ceo muskatni oraščić, koji se može mleti u mlinu za biber ili u manjem avanu. Mleveni začin bolje i brže daje ukus nego kada nije samleven, a sveže samleven muskatni oraščić zadržava svoj oštar ukus još nekoliko meseci.

Muskatni oraščić se u Indiji koristi za slatka jela, a za pikantna na Bliskom istoku. U Evropi se ovaj začin najčešće koristi u jelima od krompira, jaja i mesa, kao i u supama, sosovima i testima.

muskatni orascic

Muškatni oraščić za lice

Mnoge žene širom sveta sve češće koriste muškatni oraščić za lice jer on poboljšava zdravlje kože i pomaže da koža lica bude zategnuta i glatka.

Muškatni oraščić za lice posebnu primenu nalazi kao piling za uklanjanje mitesera, nečistoće, mrtveih ćelija i masne kože.

Muskatni oraščić za lice se koristi veoma jednostavno samo pomešate 5 grama praha i kašiku meda i dobro izmešate.Maska od muskatnog oraščića i meda se nanosi ravnomerno na lice jednom nedeljno i ostavlja da odstoji oko dva sata.Ispiranje je lako sa malkom vodom.

Muskatni oraščić kao prirodni afrodizijak

Muskatni oraščić utiče na poboljšanje periferne cirkulacije pa se koristi kao prirodni afrodizijak.Mnogi veruju da ima uticaj na potenciju i da obezbeđuje bolju erekciju.Sadrži mangan koji povećava lučenje polnih hormona (više u nastavku).Treba ga koristiti umereno u jelima jer veće količine mogu da izazovu ozbiljne posledice po zdravlje pa i trovanje.

Muškatni oraščić lekovita svojstva

Za šta je muskatni oraščić zdrav?

28 grama muskatnog oraščića je zaista mnogo – samo jedna kašičica muskatnog oraščića je dovoljna da se zasladi cela jedna serija keksa u fabrici. Međutim, ova količina muskatnog oraščića ima impresivan nutritivni profil. Mangan je najviše zastupljen i ova količina začina sadrži čak 41% od ukupnih dnevnih potreba za manganom. Mangan je važan za mnoge procese u ljudskom organizmu – od zgrušavanja krvi i regulacije nivoa šećera u krvi, do varenja i metabolizma ugljenih hidrata i apsorpcije kalcijuma. Mangan je važan za stvaranje tkiva i kostiju i lučenje polnih hormona.

Ova količina muskatnog oraščića zadovoljava 13% od ukupnih dnevnih potreba organizma za bakrom i 14% dnevnih potreba za magnezijumom. Bakar je važan mineral za ljudsko zdravlje i moramo da ga unosimo ishranom, jer organizam ne može sam da ga sintetiše. Mangan i bakar sadrže superoksid dismutazu, antioksidantni enzim koji oporavlja ćelije i smanjuje oksidativni stres, koji je, u suštini, isto što i početak procesa korozije u ćelijama.

I muskatni i običan oraščić sadrže antioksidanse i fitohemikalije koje uspešno sprečavaju nastanak nekih bolesti. Neke od ovih supstanci su potpuno jedinstvene. Trimiristin i druga esencijalna, isparljiva ulja daju ovoj biljci miris i ukus; miristicin i elemicin imaju svojstvo da stimulišu određene delove mozga, a eugenol se koristi za ublažavanje bolova u mišićima, zglobovima i zubima. Ostala ulja koja se nalaze u muskatnom oraščiću su safrol, alfa-pinen, kamfen, dipenten, eukaliptol, linalool, sabinen i terpineol. Dokazano je da mnoge supstance u muskatnom oraščiću imaju antigljivična svojstva, deluju kao antidepresivi i sprečavaju stvaranje gasova u crevima, što dovodi do boljeg varenja.

Ostala lekovita svojstva muskatnog oraščića mogu se pripisati kalijumu (važan je za rad srca i krvni pritisak), cinku i gvožđu (važano je za stvaranje crvenih krvnih zrnaca i kao kofaktor za enzim citohrom c oksidazu), kao i vitaminima A, C, folnoj kiselini, B1, B2 i betakarotenima i kriptoksantinu, koji su od vitalne važnosti za zdravlje.

Zanimljivo je to što se aktivni agens, miristicin, smatra odgovornim za stimulativna svojstva muskatnog oraščića i u velikim količinama može delovati kao narkotik. Ovaj sastojak se nalazi i u peršunu, mirođiji i anisu, ali u mnogo manjim količinama.

Muskatni oraščić – nutritivne vrednosti

Sto grama mlevenog muskatnog oraščića sadrži:

  Količina % od preporučene dnevne doze
Kalorije 525
Kalorije iz masnoća 304
Ukupno masnoća 36 grama 56%
Zasićene masnoće 26 grama 130%
Trans-masnoće 0 0
Holesterol 0 mg 0%
Natrijum 16 mg 1%
Ugljeni hidrati ukupno 49 grama 16%
Vlakna 21 gram 83%
Šećeri 28 grama
Proteini 6 grama
Vitamin A 2%
Vitamin C 5%
Kalcijum 18%
Gvožđe 17%

Procenat od preporučene dnevne doze je dat u odnosu na ishranu koja sadrži 2.000 kalorija dnevno. Vaše dnevne potrebe za određenim mineralom mogu biti manje ili veće od toga, u zavisnosti od kalorijskih potreba.

Naučna ispitivanja muskatnog oraščića

Jedno naučno ispitivanje je pokazalo da ekstrakt metanola iz muskatnog oraha u velikoj meri sprečava razmnožavanje kancerogenih ćelija kod nekih tipova leukemije, kao i da indukuje apoptozu, ali nije otkriveno zbog čega se to dešava.

U drugom istraživanju, naučnici su ispitivali antibakterijska svojstva muskatnog oraha, i to na tri različite vrste streptokoka. Naučnici koji su radili ovo ispitivanje tvrde da je ekstrakt muskatnog oraščića verovatno budućnost pasti za zube, jer uspešno uništava bakterije.

Muškatni oraščić recept

Vegeterijanska pica sa keljom i muskatnim oraščićem

Vreme pripreme: ukupno 30 minuta

Sastojci:

  • Dve šolje naseckanog i osušenog kelja
  • Kašika maslinovog ulja
  • 3 kašike pinjola (možete uzeti bilo koje jezgrasto voće po izboru, samo ga naseckajte)
  • Pola šolje rikote ili nekog drugog tvrdog sira
  • Kafena kašičica muskatnog oraha (najbolje je da ga sami sameljete)
  • Šolja narendane mocarele
  • Jedna velika podloga za picu (možete i sami umesiti testo po svom receptu)

Priprema:

Zagrejte rernu na 250°C.

Dok se rerna zagreva, u velikom tiganju zagrejte maslinovo ulje. Ubacite kelj i pirjanite ga dok ne poprimi tamnu boju i ne postane mek. Zatim skinite tiganj sa vatre, dodajte pinjole i nastavite sa dinstanjem dok ne primetite da je i koštunjavo voće blago pečeno. Sklonite sve sa vatre.

Rasporedite pripremljeni nadev po podlozi za picu. Zatim izmešajte rikotu sa muskatnim oraščićem i rasporedite je po pici. Na kraju pospite sve mocarelom. Pecite picu 10-15 minuta, dok se sir ne rastopi.

Muskatni oraščić – zanimljive činjenice

Venecijanski trgovci začinima su masovno donosili muskao orasce u Evropu u 12. veku sa Molučkih ostrva. Međutim, portugalski istraživači su videli odakle dolazi ovaj važan začin, i već 1512. godine su znali sa kojih tačno ostrva mogu da donesu ovaj začin muskatno orašče. Kapetan Francisko Serao je, sa svoja dva broda, bio prvi Evropljanin koji je praktično snabdevao čitavu evropu ovim začinom. Međutim, posao su preuzeli Holanđani u 17. veku i spalili svaki muskatni orah na svim ostrvima za koja su znali da se tamo nalaze. Ostavili su samo dve plantaže koje su oni kontrolisali. Srećom, već preneti muskatni oraščići su se dobro primili na Karipskim ostrvima, i na kraju je ovaj arhipelag postao jedan od glavnih izvora za muskatni orah.

Cena muskatnog oraščića

Muskatni oraščić se može kupiti u prahu, već obrađen i spreman za upotrebu.Cena muskatnog oraščića u kesicama od 5g je oko 50 dinara ili do 0,5 E.Ceo muskatni oraščić, težine oko 10g košta oko 100 dinara.Cena je obično i za rende koji ide uz svaki komad.

Zaključak

Muskatni oraščić je nekada bio redak i skup začin. Hiljadama godina se koristi u lekovite i kulinarske svrhe. Smatra se da potiče sa Molučkih ostrva. Ovaj začin je bio svojevremeno jedan od najtraženijih u Evropi, i hiljade brodova su služile samo za prevoz ovih začina. Ratovi između Indonezije, Portugala i Holandije su gotovo doveli do istrebljenja muskatnog oraščića – srećom, ova biljka se rano raširila i po ostalim delovima sveta.

Uprkos tome što je proces dobijanja muskatnog oraha zahtevan i dug, ovaj začin je veoma tražen zbog svoje lekovitosti. Muskatni oraščić sadrži mangan, bakar i magnezijum, kao i antioksidanse i isparljiva ulja koja stimulišu mozak, olakšavaju bolove u zglobovima, mišićima i zubima, imaju antigljivična svojstva, dobri su protiv depresije i poboljšavaju varenje.