Akne i bubuljice mogu iskočiti bilo gde na koži, pa i na guzi. Bubuljice na zadnjici mogu biti bolne, pogotovo kada sedite.
Iako zvuči čudno, bubuljice na zadnjici se javljaju češće nego što mislite. Samo što nisu vidljive kao one na licu i ljude je obično sramota da pričaju o tome.
Bubuljice na dupetu nisu kao obične, tj. nemaju veze sa porama na koži. One su zapravo oblik folikulitisa, upale ili infekcije folikula dlake, ali se obično nazivaju bubuljicama jer liče na njih isto važi i za bubuljice na butinama.
Problem se javlja kada mrtva koža, višak ulja, druge nečistoće ili trenje iritiraju ili upale folikule dlake na zadnjici. Bakterije, plesan ili gljivice takođe mogu izazvati infekciju folikula dlake.Ponekad se javljaju i potkožne bubuljice na zadnjici koje su bolne.
Većina ljudi nije svesna činjenice da folikuli dlake uopšte postoje na zadnjici, pošto su nevidljive golom oku.
Postoje mnogi uzroci koji utiču na pojavu bubuljica na zadnjici. Tu spadaju loša lična higijena, loša ishrana, nošenje uske odeće i izloženost jakim hemikalijama koje iritiraju kožu. Gojazni ljudi, dijabetičari i osobe sa slabim imunitetom su takođe podložni pojavi bubuljica po zadnjici.
Da biste rešili ovaj problem, ne morate da trčite kod doktora. Postoje mnogi jednostavni, prirodni lekovi koji pomažu u rešavanju ove neprijatne pojave.
Nije loše da što pre posetite apoteku i nabavite neki proizvod protiv akni sa salicilnom kiselinom ili kupite samu salicilnu kiselinu koja nije naročito skupa.Ona će efikasno otvoriti pore na koži a zapušene pore na zadnjici su često uzrok za pojavu akni.Ako vam se ovakav problem javlja često preventivno nekoliko puta nedeljno očistite zadnjicu nekim proizvodom koji sadrži salicilnu kiselinu.Ne brinite ako je namenjen za akne na licu jer će sve što deluje na kožu lica delovati i ona ovaj deo tela.
Kako ukloniti bubuljice sa zadnjice i butina ?
- Topli oblog
Topli oblog je čudotvoran kad se želite rešiti bubuljica prirodnim putem. Toplota umiruje kožu, ublažava bol i izvlači bakterije i gnoj iz folikula dlake. Za najbolje rezultate, koristite slani rastvor kad stavljate topli oblog. Pošto je po prirodi antiseptik, so pomaže u lečenju blagih infekcija.
- Sipajte dve kašikice kuhinjske soli u dve čaše tople vode
- Natopite krpu u ovom rastvoru i iscedite višak tečnosti
- Stavite oblog na zahvaćeno područje i ostavite 15 minuta. Kada počne da se hladi, stavite novi oblog
- Ponavljajte nekoliko puta na dan
- Hladni oblog
Ako se pitate kako se resiti bubuljica na zadnjici od pomoći mogu biti i hladni oblozi.Iako sam led neće pomoći kad je u pitanju lečenje bubuljica, hladni oblog primenjen na problematično područje smanjuje upalu, crvenilo i veličinu kvržica. Hladna temperatura „tera“ bakterije iz folikula dlake.
- Stavite par kockica leda u peškir i umotajte ga
- Držite na zadnjici 10-15 minuta
- Ponavljajte par puta dnevno
Hladnom vodom možete prati deo kože zahvaćen bubuljicama, nekoliko puta na dan.
Pažnja: led nikad ne stavljajte direktno na kožu, kako ne biste dobili promrzline.
- Jabukovo sirće
Jabukovo sirće je još jedan odličan, prirodan lek za bubuljice, pošto ima antibakterijska i antigljivična dejstva. A njegova kisela priroda pomaže u otčepljavanju folikula dlake i razgradnji mrtvih ćelija kože. Na taj način se bubuljice brzo isuše. Takođe, obnavlja prirodan pH balans kože i smanjuje pojavu ožiljaka koje mogu izazvati bubuljice po zadnjici.
- Sipajte jednu šolju sirovog, nefiltriranog jabukovog sirćeta u kadu i napunite je toplom vodom. Opuštajte se u kadi 10-15 minuta, dva do tri puta nedlejno.
- Jednu do dve kašikice sirovog nefiltriranog jabukovog sirćeta, sipajte u čašu tople vode. Popijte ovaj rastvor jednom ili dva puta dnevno i pomozite svojoj koži u zaceljenju iznutra.
- Ulje čajevog drveta
Ulje čajevog drveta je odlično za brzo uklanjanje bubuljica sa zadnjice. Ovo esencijalno ulje je dobar antiseptik, te pročišćava folikule dlake, kako bi se ubrzao proces izlečenja.
Ulje čajevog drveta uništava bakterije koje izazivaju akne na guzi i sprečava njihovo ponovno formiranje.
- Sipajte par kapi esencijalnog ulja čajevog drveta na vatu
- Nežno utapkajte vatom svaku bubuljicu
- Kada se osuši, isperite mlakom vodom
- Ponavljajte postupak 2-3 puta dnevno
Ako imate osetljivu kožu, razblažite ulje sa vodom ili maslinovim uljem u razmeri 1:1, pre nego što ga namažete.Ovo ulje se može naći u prodavnicama zdrave hrane a dobro je i za bubuljice na butinama.
- Bubuljice na zadnjici lečenje aloe verom
Pošto ima antimikrobska i antiupalna svojstva, aloe vera smiruje kožu i bori se protiv bakterija koje izazivaju akne. Pošto u isto vreme sužava pore, pomaže u isušivanju folikula dlake i sprečava nastanak ožiljaka.
- Isecite list aloe vere.
- Izvadite kašikom svež gel.
- Da biste ga lakše naneli, ubacite ga u blender.
- Nanesite gel na bubuljice.
- Sačekajte 15-20 minuta da se osuši, pa isperite.
- Ponovite 2-3 puta na dan, u periodu od jedne nedelje.
- Kokosovo ulje
Kokosovo ulje ima antibakterijska i antigljivična dejstva pa ga možete koristiti ako pokušavate ukloniti bubuljice prirodnim putemkoja. Ovako se smanjuju upala i crvenilo koje često izazivaju potkožne bubuljice na dupetu. Plus, izuzetno je dobro za kožu jer je hidrira i daje joj negu.
- Razmažite kokosovo ulje na kožu zahvaćenu bubuljicama i nežno umasirajte. Ponovite ovo nekoliko puta dnevno i nakon što ga koža upije, ne treba ispirati.
- Možete uraditi i ovo: napravite gustu pastu od kašike kurkume u prahu i kokosovog ulja. Nanesite na kožu, sačekajte 20-30 minuta pa dobro isperite vodom. Za brže rezultate, ponavljajte dva puta dnevno.
Umesto kokosovog, možete koristiti i maslinovo ulje protiv bubuljica, na isti način. Samo, nakon što ga umasirate u kožu, dobro se operite, pošto ono može začepiti pore.
- Ovsena kaša
Ovsena kaša je takođe efektno rešenje za lečenje upale i bubuljica na zadnjici. Ovsena kaša skida mrtvu kožu, poboljšava teksturu kože i pomaže joj u zaceljenju.
- Sameljite šolju ovsenih pahuljica u blenderu. Pomešajte ih sa šoljom Epsom soli i ostavite ih u tegli. Sipajte 1-2 kašike ove smese u krpu i svežite je. Umočite uvezani deo krpe u toplu vodu i nežno držite na delu kože zahvaćenom bubuljicama 10-15 minuta. Ponavljajte nekoliko puta dnevno, nedelju dana.
- Ili, pomešajte kašiku ovsene kaše sa istom količinom jogurta pa dodajte kašikicu kurkume. Dobro sjedinite sastojke, pa nanesite na zadnjicu. Sačekajte da se osuši, pa laganim kružnim pokretima sastružite sa kože. Isperite toplom vodom i ponavljajte jednom nedeljno.
- Pasta za zube
Ista ona bela pasta, koju koristite za pranje zuba, može da vam pomogne kada imate bubuljice na zadnjici. Njena antibakterijska svojstva pomažu u rešavanju bakterja koje izazivaju infekciju. Takođe, ukoliko je problem izazvan prevelikim lučenjem lojnih žlezda, pasta za zube pomaže i ovde, pošto isušuje upaljene folikule.
- Utapkajte malo paste na bubuljice.
- Ostavite da deluje preko noći.
- Sledećeg jutra, isperite hladnom vodom.
- Ponavljajte svakog dana, sve dok ne primetite poboljšanje.
Važno: ovaj tretman za lečenje možda neće biti efektan ako se primeni na bubuljicama koje su se jako raširile.
- Soda bikarbona
Soda bikarbona se može koristiti kao piling pošto uklanja izumrle ćelije kože koje mogu začepiti folikule i izazvati iskakanje bubuljica na dupetu. Soda bikarbona održava pH balans kože, a antiupalna dejstva smanjuju bol i upalu. Zato, treba isprobati i ovaj tretman za lečenje bubuljica.
- U kašičicu soda bikarbone dodajte malo vode, kako biste napravili pastu.
- Nanesite na bubuljice.
- Sačekajte dva minuta, pa isperite hladnom vodom.
- Ponavljajte ovaj postupak svakog dana.
- Aspirin
Aspirin isušuje upaljene folikule dlake i zato predstavlja odličan „lek“ za bubuljice na zadnjici. Njega možete koristiti i kao blagi piling, ali i kao prevenciju od nastanka ožiljaka.
- Izdrobite 1-2 aspirina
- Dodajte onoliko vode koliko je potrebno da bi se napravila pasta.
- Za još bolje rezultate, sipajte malo meda ili maslinovog ulja.
- Nanesite ovu masku u tankom sloju na zadnjicu.
- Sačekajte par minuta da se osuši pa isperite toplom vodom.
- Ponavljajte dva puta dnevno, nekoliko dana.
Dodatni saveti
Kako biste sprečili iskakanje bubuljicapo zadnjici i izlečili infekciju, redovno se kupajte kako bi se uklonile sve bakterije i prljavština, koje se stvaraju od znoja.
Uvek se istuširajte posle vežbanja.
Nosite laganu odeću, koja se ne pripija uz telo, pogotovo tokom leta. Birajte odeću napravljenu od pamuka, što je posebno važno za donji veš. Pamuk dozvoljava koži da diše više od drugih materijala i neće „zarobiti“ znoj.
Svakodnevno menjajte donji veš.
Nemojte pozajmljivati svoju odeću i deliti peškire sa drugim osobama.
Ako imate osetljivu kožu, nemojte koristiti omekšivače za veš.
Kreme koje sadrže cink ublažavaju simptome. Izbegavajte teške, masne losione koji mogu začepiti folikule.
Uradite piling zadnjice barem jednom nedeljno.
Koristite toalet papir koji je bezbojan i bez mirisa.
Pijte dovoljno tečnosti kako biste hidrirali telo.
Izbegavajte brzu hranu, masnu, prženu i hranu punu šećera. Takve namirnice mogu samo pogoršati upalu koju izazivaju akne na zadnjici i usporiti proces oporavka kože.
Pređite na sirovu ishranu, kako biste očistili telo od toksina.
Nemojte spavati na leđima i izbegavajte dugo sedenje.
Nemojte cediti bubuljice na zadnjici, jer možete zaraditi ožiljak i proširiti infekciju.