Sigurni smo da je cikorija svima vama dobro poznata biljka. Nju često viđamo po livadama tokom leta i jeseni. Zapažamo je uglavnom zbog njenih interesantnih svetloplavih cvetova. Mnogi ni ne pomišljaju kako je ona pravo blago za naše zdravlje. Znate li da se od nje pravi odlična kafa.
Njenu lekovitost su poznavali još stari Grci, Rimljani i Egipćani, zbog čega su je uzgajali. Pored toga što sjajno utiče na imunitet, izvrsna je za naše organe za varenje.
Ostanite sa nama i saznajte kako sve cikorija kao lek može biti korisna za Vas. Naučite na koji način se pravi zdrava kafa, daćemo Vam nekoliko recepata za salatu i još po nešto.
Cikorija može da poraste i do 1,5 metara u visinu i vodi se kao samonikla biljka jer je ima svuda. Cvetovi nekad znaju da budu beli ili rozi ali boja koja preovladava i po kojima se ova biljka prepoznaje je svetlo plava.
Za bar jedan od pomenutih naziva ste sigurno čuli, ali da li ste znali da se od cikorije može napraviti kafa kao i da je ova biljka veoma korisna za mršavljenje? Nastavite sa čitanjem jer detalji o ovoj čudotvornoj biljci tek slede.
Lekovitost cikorije
Da li volite da započnete dan šoljicom kafe, ali ne biste da brinete o količini kofeina koju unosite u organizam? Cikorija može biti pravo rešenje za vas.Ova popularna zamena za kafu ne samo da odlično ide uz doručak, nego vam i obezbeđuje vlakna, a zbog kremastog ukusa se često koristi za pravljenje sladoleda, margarina i preliva za salatu.
Zbog svojih lekovitih svojstava cikorija se dosta pominje i koristi u narodnoj medicini. Ova korovska biljka koju možete nači pored puteva i koja cveta do kasne jeseni pravi je univerzalni prirodni lek za mnoge tegobe o kojima će u nastavku biti reči.
Bitno je naglasiti da je svaki deo ove biljke lekovit – od korena koji je najdragoceniji deo cikorije, pa do lista, svaki njen deo je izuzetno koristan.
Kada se biljka cikorija pominje kao lek, najviše se ta informacija odnosi na koren ove biljke. Koren se čupa u jesen a može i u rano proleće, nakon što se izvadi, koren se dobro opere a zatim se raseče po dužini. Bogat je fruktozom, aminokiselinama, magnezijumom, mastima, cikoterolom i inulinom o kojem će biti više detalja u nekom od narednih pasusa.
Koren je gorkog ukusa, i upravo zbog toga, odličan je za probleme sa varenjem i za ubrzanje metabolizma kao i za probleme sa želucem. Isto tako, koren je odličan diuretik zbog čega se preporučuje kod bolesti bubrega, jetre i kod žutice.
Vodopija, s obzirom na to da je diuretik, odlična je za generalno izbacivanje otrova iz tela, a isto tako uspešna je i kod snižavanja holesterola i triglicerida koji su najčešći uzročnici srčanog udara. Godinama unazad cikorija se koristila i kao veoma efikasan lek za lečenje artritisa kao i reuma a postoje i naučne tvrdnje da sprečava dalje razvijanje tumora.
Da je vodopija lekovita biljka govori i to što pomaže i kod zaustavljanja krvarenja, odlična je za lečenje gripa i drugih prehlada. Takođe dosta dobro utiče i na psihičke probleme poput potištenosti i hipohondrije.Dakle, ako ste depresivni dobro će vam doći čaj ili kafa od cikorije.
Važno je dodati da koren kuvan sa ječemnim sladom može poslužiti za upale grla, pored toga što ga možete piti, možete ga i u vidu obloga koristiti.
Kafa od cikorije
Kafa od cikorije, drugačije se naziva i “sirotinjska kafa” verovatno zato jer se dobija od korena ove biljke koji se pre toga prži i melje. Ovu kafu najčešće prepisuju dijabetičarima, zbog prisustva inulina koji reguliše šečer, zbog čega je u izvorima možete naći i pod nazivom kafa za dijabetičare.
Ova kafa ne sadrži kofein zbog čega se smatra zdravom alternativom. Sirotinjsku kafu ne morate kupovati, možete je vrlo lako napraviti u svom domu. Kako se pravi kafa od cikorije? Nakon što pripremite koren, osušite ga na sledeći način:
Rasecite koren na pola i postavite ga na rešetke u rerni na temperaturi od maksimum 60 stepeni. Bitno je da vam rerna uvek bude otvorena jer ne želite pečen već sušen koren. Ostavite rernu ovako narednih 30 minuta dok koren ne bude skroz suv. Kada se osuši, koren će se pretvoriti u prah – tačnije u vašu kafu od cikorije. Priprema napitka je veoma laka, kuva se kao obična kafa s tim što nakon što prokuva, vašu kafu morate procediti i tako ukloniti samlevenu cikoriju.
U lekovite svrhe, ova kafa se pije dok je topla i najbolje bi bilo da je konzumirate pre obroka, tako će biti učinkovitija za probavu. Ukoliko ste navikli da pijete slatke napitke, kao zamena za šećer vam može poslužiti javorov sirup ili sojino mleko.
Čaj od cikorije
Na samom početku teksta smo pomenuli da su svi delovi ove biljke lekoviti. To se najbolje pokazuje u sledećem primeru, u mogućnosti da čaj od ove biljke napravite od lista korena, stabla ili cvetova. Bitno je naglasiti da se ukusi malo razlikuju ali koju god varijantu da izaberete, budite sigurni da ćete konzumirati jedan veoma lekovit čaj.
U narednim redovima ćemo vam ukratko objasniti kako da pripremite čaj od cvetova kao i vodopija čaj od korena ove biljke.
Za pripremu čaja od cvetova vam je potrebno: 1 kašičica suvih cvetova koje ćete preliti sa 2 decilitra ključale vode. Nakon što ovo uradite, ostavite da čaj odstoji 2 sata a zatim ga procedite. Bitno je naglasiti da se ova količina pije iz dva puta po decilitar i da veoma dobro utiče na razdražljivost i rešava problem nesanice.
Čaj od korena se priprema na nešto drugačiji način – uzmite pola kašičice sušenog korena i kuvajte ga 5 do 8 minuta na slaboj vatri. Kada ga sklonite sa ringle, sačekajte 15 minuta a onda ga procedite i pijte. Ovako pripremljen čaj možete piti najviše tri šolje dnevno.
Evo zašto je cikorija za mršavljenje sve češći izbor ?
Ovaj vodopija čaj povoljno utiče na probavu, odličan je i za detokiskaciju zbog čega ga mnogi piju i za mršavljenje.
Kada je reč o gubitku kilograma, ovde najveći učinak na mršavljenje ima inulin, koji se nalazi u korenu cikorije i koji deluje kao probiotik u organizmu. Inulin uspešno oslobađa telo od toksina i čisti telo od bakterija i samim tim ubrzava metabolizam. Nemojte imati velika očekivanja, cikorija pre svega čisti organizam, vrši potrebnu detoksikaciju, mršavljenje će pre svega zavisiti od vašeg metabolizma i vaših zdravih navika.
Ruski lek od aloje i cikorije
O kaktusu aloa vera zaista ne treba puno govoriti, ovaj univerzalni prirodni lek koji najviše promovišu ruski lekari se pokazao kao veoma delotvoran za razne tegobe. Zamislite kolika je njegova lekovitost kada se kombinuje sa cikorijom? Saznajte više u sledećim redovima!
Za ovaj ruski lek vam je potrebno oko 300 grama sveže aloje (ne sme da bude mlađa od godinu dana i starija od 5 godina). Pre nego što ćete je iskoristiti, biljku nemojte zalivati 5 dana. Otkinite 300 grama listova i sameljite je u mašini za mlevenje mesa. Toj smesi dodajte oko 250 grama cikorije, 400 grama meda sa saćem, oko 700 grama crnog vina i 500 grama čistog alkohola. Sve sastojke dobro izmešajte i ostavite ih u tamnoj flaši da stoje ukupno 5 dana, na mračnom mestu.
Kako se ovaj lek uzima? Prvih 5 dana, tri puta dnevno uzmite po kašičicu ovog ruskog leka a nakon 5 dana uzimajte isto po 3 kašike dnevno ali sat vremena pre jela. Nakon prvih pet dana u flaši će se ocediti dovoljno tečnosti za period uzimanja od 7 dana. Sipajte tečnost u neku manju bočicu a ostatak ostavite da stoji na mračnom mestu.
Ovaj lek je odličan za mnoge bolesti – leči glavobolje, anginu, tuberkolozu, upale bubrega, bolesti creva kao i neke vrste raka.
Cikorija salata
Da li ste znali da cikoriju možete konzumirati i svežu, bez sušenja, pripremanja čaja ili kafe? Ova biljka se može naći u svim velikim supermarketima a najpopularniji recept je upravo salata od cikorije kao i barena cikorija. S obzirom da ova biljka ima blago gorki ukus, veoma lepo se može kombinovati sa svim drugim povrćem.
Jako je bitno da prilikom kupovine odaberete pravu. Potrebna vam je sveža cikorija, ukoliko primetite tamne mrlje na biljci koju kupujete, nemojte je uzimati, i isto tako, izbegavajte vakum pakovanja. Pranje mora da bude temeljno, najbolje je da je na nekoliko minuta potopite u vodu u koju ste sipali kašičicu sode bikarbone, soda je najbolji “čistač” povrća jer otklanja sve štetne elemente od spolja. Priprema je laka, usitnite cikoriju, dodajte čeri paradajz i beli luk, začinite sve sastojke po želji i uživajte u osvežavajućoj i zdravoj salati.
Cikorija recepti
Pored salate, u nastavku vam predstavljamo i odličan recept za cikoriju spremljenu u tiganju. Ovako spremljena vam može poslužiti kao odličan prilog uz meso:
Potrebno vam je oko 400 grama cikorije, 50 grama crnih maslina, 50 grama pinjola, 3 kašike maslinovog ulja, malo soli, pola šolje belog vina i vode po potrebi.
Propržite cikoriju na malo maslinovog ulja, poklopite i ostavite da se uprži 5 minuta uz povremeno mešanje. Zatim u tiganj sipajte belo vino i sačekajte da ispari. Sledeće dodajte crne masline i so i po želji dodajte malo vode. Pre nego što budete isključili ringlu, kao završnicu dodajte pinjole a zatim sve dobro izmešajte. Ovaj prilog se služi topao a ukoliko želite može poslužiti i kao odličan preliv za špagete.
Cikoriju možete probati i na žaru, sve što vam je potrebno je cikorija, majčina dušica, malo maslinovog ulja i začini po želji. Isecite cikoriju po dužini, osušite je i rasporedite je na gril ploču. Ostali sastojci će vam biti potrebni za aranžiranje. Nakon što se izgrilovala, pospite je sa malo maslinovog ulja, majčine dušice i po želji dodajte par komadića sira.
Za šta je još dobra cikorija ?
-
Smanjuje stres
Ukoliko ste pod stresom, znate da ga kofein može pogoršati. Kofein je glavni sastojak kafe, a čak se može naći u tragovima u kafi koja je bez kofeina. Manje unošenje kofeina može smanjiti epinefrin i nivo kortizola tokom spavanja i u stresnim situacijama.
Jedno istraživanje je pokazalo da pijenje kafe u kombinaciji sa stresom značajno podiže nivo kortizola u telu. Pošto cikorija ne sadrži kofein, odlična je zamena za kafu koja će usput, smanjiti nivo kortizola i tako, umiriti stresni odgovor organizma.
-
Sadrži antiupalna svojstva
Biljni polifenoli mogu smanjiti upalu u telu. Studija koja je organizovana na Pečkom medicinskom univerzitetu u Mađarskoj, pokazala je na primeru 27 volontera koji su pili kafu od cikorije da posle samo nedelju dana konzumiranja, crvena krvna zrnca imaju manje deformiteta zahvaljujući biljnim fenolima, što je zapravo antiupalni odgovor organizma (koji je obnovio ove ćelije i vratio ih u prvobitno, zdravo stanje).
-
Štiti jetru
Sposobnost korena cikorije da zaštiti naše telo od hemijski izazvanih slobodnih radikala, ponovo je ispitana 2015. godine. Ispitanici su bili podeljeni u četiri grupe, u zavisnosti od vrste lečenja i nivoa oštećenja od slobodnih radikala. Predtretman ekstraktom cikorije je pokazao značajno smanjnje oksidativnog stresa i sprečio je oštećenja na ćelijskom nivou, što doprinosi zdravlju jetre.
Rezultati su pokazali da je ekstrakt cikorije bogat prirodnim antioksidantima, koji uništavaju slobodne radikale. Na taj način, odbrambeni odgovor tela postaje jači, a u isto vreme se jetra pročišćava.
-
Može sprečiti ili usporiti nastanak dijabetesa
Šećerna bolest je sve veći zdravstveni problem, ali ne mora da bude tako. Postoji puno načina za lečenje i nošenje sa dijabetesom, a sve počinje sa ishranom. Cikorija može biti dobar dodatak u ishrani svakog dijabetičara, koja će pomoći u lečenju ovog sve rasprostranjenijeg oboljenja.
U naučnom časopisu koji se bavi tradicionalnom medicinom, objavljeno je istraživanje koje se bavilo efektom cikorije na nivo šećera u krvi, metabolizaciju lipida i pražnjenje creva. U ovom ispitivanju učestvovalo je 47 zdravih osoba, kod kojih se pokazalo da je nivo adiponektina (proteina koji reguliše nivo šećera u krvi i odgovoran je za razlaganje hrane stomačnom kiselinom) značajno bolji. Ovi rezultati sugerišu naučnicima da bi ekstrakt korena cikorije mogao da odloži ili spreči pojavu dijabetesa, i da poboljša pražnjenje creva zahvaljujući velikoj količini vlakana.
-
Doprinosi zdravlju stomaka
Koren cikorije sadrži inulin obogaćen oligosaharidima, koji je prebiotik. Inulin u korenu od cikorije deluje kao prebiotik pošto fermentiše u dodiru sa dobroćudnim bakterijama koje se nalaze u stomaku. Prebiotici mogu podstaći rast korisnih probiotika u digestivnom sistemu i poboljšati absorpciju kalcijuma iz namirnica.
Da li je cikorija bezbedna u trudnoći ?
Iako se cikorija generalno smatra bezbednom namirnicom, postoje ljudi koji ne bi trebali da je konzumiraju. Koren cikorije se ne preporučuje u trudnoći, pošto može uzrokovati menstruaciju i tako izazvati abortus, pogotovo ako se uzima u većim količinama.
Kako se uzgaja cikorija?
Seme cikorije se može posaditi 3-4 nedelje nakon poslednjeg mraza, na međusobnoj udaljenosti od 12-20 centimetara, u redovima koji su udaljeni 60-90 centimetara. Ako ih posadite preblizu, možete ih stanjiti kada počnu da rastu, mada ovako rizikujete da vam se pojavi korov.
Zaključak o cikoriji
- Cikorija smanjuje stres, ima antiupalna svojstva, štiti jetru, sprečava ili odlaže pojavu dijabetesa, olakšava lečenje osteoartritisa, doprinosi zdravlju digestivnog trakta i leči zatvor.
- Koren cikorije je inulin, biljni ugljeni hidrat kog naši enzimi ne mogu razložiti, i čest je sastojak u proizvodima koji imaju puno vlakana i ne sadrže gluten. Inulin se dobija direktno iz korena cikorije.
- Inulin je rastvoriva materija koja se smatra prebiotikom. Rastvoriva vlakna mogu zadržati vodu, nabubriti i tako dodati volumen namirnicama. To je samo jedan od razloga zbog kojih se cikorija koristi, a tu je i njena neodoljiva kremasta tekstura.
Cikoriju možete konzumirati na više načina, izaberite onaj koji vam najviše prija – kafa, čaj ili osvežavajuća salata, pronađite primenu koja vam najviše odgovara i istovremeno pozitivno utičite na vaše zdravlje. Da li ste već konzumirali cikoriju? Podelite sa nama vaša iskustva u komentarima.