Da li znate koliko su drenjine lekovite? Prema narodnom predanju, dren se nekada smatrao “magičnom” biljkom koja donosi zdravlje i dugovečnost. Kada su gradili kuće, naši predaci su iste podizali pored drveta drena, a ukoliko ga u blizini nije bilo, dren je bio prva biljka koji su sadili kako bi svojim ukućanima obezbedili zdrav i dug život.
Iako ga danas nema toliko na našim prostorima, svojstva i koristi drena su veoma poznata.
Njegova primenljivost je veoma široka, pre svega u službi zdravlja a zatim za pripremu mnogih poslastica poput slatka i drugih domaćih proizvoda poput rakija.
Sadržaj:
- Recepti za sok, sirup i liker od drenjiena
- Recepti za pekmez, slatko i džem od drenjiena
- Čaj od drenjina
- Rakija od drenjina
Najpogodnije tlo za razvitak drveta drenjine su suvi sunčani predeli koji su smešteni u blizini listopadnih šuma. Plodovi obično cvetaju u februaru i martu i bitno je naglasiti da je plod ovog drveta veoma zdrav i koristan – plod sadrži čak dva puta više vitamina C nego što možete naći u pomorandži.
Kiselkastog je ukusa i bogat je organskim kiselinama i pektinom, zbog čega je ujedno i veoma koristan za opšte zdravlje organizma. Kada je reč o drvetu drenjine, stablo i plod su veoma cenjeni u Francuskoj i Italiji.
Od ploda drena se prave neke od najfinijih i najskupljih sorti vina, a isto tako se drenjine u ovim zemljama dosta koriste za pripremu raznih slatkiša, poput želea i kolača.
Kod nas je popularna tzv “drenovača”, rakija koja se prepoznaje po bledocrvenoj boji. Veoma je retka i najviše se pravi u planinskim krajevima Srbije i u Bosni i Hercegovini.
U narednim redovima će biti više o receptima sa drenjinama, saznajte kako da napravite pravo domaće slatko, pekmez, liker ili rakiju od drenjina.
Lekovitost drenjina
O ovom plodu nema mnogo izvora i dobro je istaći lekovita svojstva drenjina koja su zaista fantastična, ova biljka je i više nego efikasna u lečenju mnogih bolesti pre svega zbog prisutnosti velike količine vitamina c.
Koristi se svaki deo ove biljke, od ploda preko lišća, kore, cveća i semena, svaki njen deo je veoma lekovit i svaki može slobodno da se konzumira.
Prvi koji su otkrili lekovitost drenjina su bili ruski naučnici koji su zaključili da kora ove biljke pomaže kod dijareja, dok seme može da se koristi za lečenje raznih kožnih oboljenja.
Lišće je bogato antimikrobnim svojstvima dok produkti poput soka, marmelade su korisni za lečenje mnogih oboljenja digestivnog trakta.
Kada je reč o lekovitosti ove biljke, bitno je napomenuti malo poznatu stvar, a to je da su drenjine veoma efikasne u borbi protiv triglicerida i holesterola.
Prema starom narodnom receptu, pije se tinktura koja se priprema na sledeći način:
Uzmite kilogram drenjina i prelijte ih sa jednim litrom komove rakije, veoma je bitno da se koristi komova koja se inače koristi kao lek za mnoge bolesti. Nakon što prelijete drenjine, ostavite ih da stoje 40 dana a nakon toga procedite tinkturi i konzumirajte je svako jutro pre doručka po čašicu.
Iz svega navedenog se može zaključiti da su drenjine u stvari zdravlje, redovnom konzumacijom čitavih plodova ili nekog produkta ove biljke, bićete uvek zdravi a na tegobe ćete apsolutno zaboraviti.
Nastavite sa čitanjem i saznajte kako da od ovog slatkog ploda napravite neke od najboljih poslastica koje ćete obožavati.
Pročitajte još:
Sok od drenjina
Jedan od prvih produkata od drenjina o kojem će biti reči je sok od drenjina. U nastavku vam predstavljamo recept kao i detalje šta vam je sve potrebno za ovaj apsolutno prirodni sok.
Pripremite 4,5 litara vode, kilogram zrelih plodova drena i kilogram šećera.
Operite plodove, sitno ih iseckajte i zatim ih stavite u tri litre ključale vode. Sačekajte 20 minuta,zatim skinite posudu sa vatre i dobijenu masu izblendajte u blenderu.
Istu smesu ćete dobiti i štapnim mikserom, koristite šta imate. Nakon što ste izmiksali smesu, dodajte preostalih 1,5 litra vode i kuvajte još 15 minuta. N
akon što prođe 20 minuta, dodajte šećer i uz mešanje, na viskoj temperaturi kuvajte još 10 minuta. Sok je gotov kada se šećer rastvori.
Po završetku kuvanja, sok prelijte u zagrejane staklene boce, sačekajte da se ohladi a nakon toga ga držite u frižideru.
Sok od drenjina drugačije zovu i sok od drena, nemojte da vas zbuni ovaj naziv jer je apsolutno isti sok u pitanju.
Pošto je sam plod veoma koristan za zdravlje, istu funkciju vrši i sok od ove biljke, jako je dobar za osobe koje pate od slabog imuniteta, anemije.
Isto, odličan je kako za decu tako i za odrasle, trudnice i ono što je bitno – ne izaziva nikakve alergije, dakle nuspojave ne postoje.
Koliko ste puta čuli izraz “zdrav kao dren”? Iako deluje kao fraza, ovaj izraz je apsolutno osnovan i tačan, a da biste bili zdravi kao ova biljka potrebno je da konzumirate ovaj napitak na sledeći način: Sve što vam je potrebno za recept bez šećera i kuvanja je sledeće: uzmite 2 kg drenjina, litar i po flaširane vode, sok od jednog limuna i neki zaslađivač, može stevija.
Za apsolutno prirodni sok od drenjina potrebno je uzeti zrele drenjine koje ćete ručno izgnječiti, dodati sok od limuna i vodu i poklopiti i ostaviti da odstoji 24 sata.
Nakon tog perioda, procedite sok, dodajte steviju i uživajte u apsolutno prirodnom soku. Sok možete držati u frižideru a po potrebi ga možete i zalediti.
Sirup od drenjina
Sledeći proizvod koji možete napraviti od ove korisne biljke je sirup od drenjina.
Za isti će vam biti potrebno: 2 kilograma opranih i očišćenih plodova drenjina, 2 litra vode, 5 kila šećera i 3 kesice limuntusa. Nakon što ste pripremili drenjine, stavite ih u vodu i kuvajte ih sve dok ne primetite da su plodovi pobeleli. Nakon toga dobijeni sok procedite kroz cediljku.
Ono što je ovde veoma bitno je da izmerite dobijenu tečnost, koliko ima tečnosti, toliko treba dodati šećera i limuntusa.
Kada ste sve to uradili, stavite smesu na šporet i kuvajte je do ključanja. Šećer će dosta zgusnuti smesu, dobićete pravi isrup koji treba da sipate u sterilisane boce.
Boce čuvajte na hladnom mestu, prekrivene a sirup pijte razblažen sa vodom.
Ovaj sirup je apsolutno zdrav, mogu ga piti deca, odrasli kao i žene u trudnoći, ne izaziva nikakve nuspojave.
Liker od drenjina
Prijatelji su vam se najavili, želite da ih poslužite sa nekim specijalnim slatkim pićem ali od likera nemate apsolutno ništa u kući?
Ne brinite, vrlo lako možete napraviti sjajan liker od drenjina. Pratite recept u nastavku i za vrlo kratko vreme napravite sjajno piće koje ćete obožavati. Sve što vam je potrebno je kilogram drenjina, litar vode, pola litre ruma i kilogram šećera.
Postupak je sledeći: operite drenjine i očistite ih od semenki, ostavite da se kuvaju zajedno sa kilogramom šećera. Postupak je sličan kao kod sirupa, kuvajte ih dok drenjine ne pobele a onda, dok je smesa vrela procedite sirup i dodajte pripremljeni rum.
Promešajte sve sastojke i sipajte u tople boce. Radi lepšeg ukusa, dodajte nekoliko plodova skuvanih drenjina.
Što se tiče alkohola u ovom receptu, možete umesto ruma dodati vodku ili rakiju, u zavisnosti od toga koju jačinu volite kao i koji alkohol više volite da pijete. Od rakija se najbolje kombinuje rakija od jabuka.
Pekmez od drenjina
Da li ste ikada probali da napravite domaći pekmez, marmeladu? Drenjine su prava motivacija za vaš prvi pokušaj, a ono što je sigurno, vrlo je jednostavno i ne možete nikako da pogrešite, samo pratite recept.
Za džem vam su vam potrebne zrele drenjine i šećer (sami odredite koju ćete količinu uzeti, koliko odvojite drenjina toliko vam i šećera treba).
Kako se sprema džem?
Prvo drenjine prelijte ključalom vodom, sačekajte 10 minuta a onda ih procedite, dobro ih propasirajte i odvojite koštice od ploda.
Nakon što ste ovo uradili, dodajte šećer, promešajte i nastavite da kuvate na tihoj vatri naredna dva tri sata. Ovde je jako bitno da stalno mešate džem. Kada se cela masa stopi i dobijete karamelizovanu smesu, tada ćete znati da je džem gotov.
Pred sam kraj, pripremite tegle u koje ćete sipati džem. Kada ste sipali džem u tegle, iste stavite u rernu na 20 minuta (ovo se radi da bi se uhvatila korica na marmeladi) a kada se ohlade, pokrijte ih celofanom a onda ih zatvorite poklopcem. Ovako spremljen domaći džem treba da se čuva na tamnom i hladnom mestu.
Slatko od drenjina
Postupak pravljenja slatka od drenjina je verovali ili ne, nešto jednostavniji od pripreme pekmeza. Slatko se kuva bez ikakvih dodataka jer drenjine same po sebi imaju dobar ukus, imaju svoju kiselinu, nema potrebe da dodajete velike količine šećera i isto tako imaju specifičan miris, nešto poput kupina i višanja.
Ono što je bitno, treba izabrati zrele drenjine koje prvo treba da očistite od koštica i peteljki.
U šerpu sipajte drenjine, 1,5 kg šećera, ne više, i sve sastojke prelijte sa tri čaše vode. Slatko kuvajte dok se šećer ne istopi, kada završite pokrijte ga mokrim čistim platnom, možete koristiti vlažnu krpu.
Pre nego što ga sipate u tegle, slatko treba da odstoji 12 sati. Isto kao i kod pekmeza i ovde se tegla prvo prekriva celofanom pa onda poklopcem. Čuvajte slatko na hladnom.
Rakija od drena
Ukoliko više od likera volite prave rakije sa ukusom, napravite rakiju od drena. Sve što vam je potrebno jesu drenjine, šećer i šljivovica. Uzmite jednu praznu flašu, napunite je drenjinama (do trećine flaše) i preko naspite rakiju i šećer.
Čaj od drenjina
Već je bilo reči o lekovitosti ploda drenjina, s tim u vezi, dobro je znati na koji način možete da pripremite čaj od drenjina koji je odličan za probleme sa dijarejom, kako kod odraslih tako i kod dece.
Potrebne su vam tri do četiri kašike osušenih drenjina koje ćete kuvati na tihoj vatri 10 minuta. Nakon što voda proključa, sklonite je sa šporeta, sačekajte 20 minuta a onda procedite čaj i po potrebi ga zasladite.
Ovo je odličan starinski čaj koji daje odlične rezultate kod raznih tegoba sa stomakom.